محصولات » اخلاق اسلامی
بهشت اخلاق
ناشر: ارائه نورالهدی
تعداد صفحه: 2جلد560و608ص
قطع:
نوع جلد:
تاریخ نشر: 1390
نوبت چاپ: دوم
محل نشر: قم
شمارگان: 3000
نام نویسنده: مهدی نیلی پور
زبان کتاب: فارسی

خلاصه کتاب:

این کتاب، اثر حجت الاسلام والمسلمین مهدی نیلی پور است که در آن، با اسلوبی جدید و شیوه ای محققانه 313 واژة اخلاقی را بررسی و تحلیل کرده است. در حقیقت می توان این اثر را دایرة المعارفی مختصر و شیوا برای فضایل و رذایل اخلاقی دانست.

چارچوب حاکم بر مطالب این کتاب، همان چارچوب کتاب شریف جامع السعادات است که مؤلف، به دلیل لزوم وجود روند منطقی و تقسیم بندی منظم مباحث، آن را برگزیده است. البته از نظر محتوا همة مطالب، برگرفته از آیات قرآن کریم و کلام نورانی اهل بیت:و با توجه به شیوه های دیگر اخلاقی است. همچنین مؤلف به محدودة صفات مذکور در جامع السعادات بسنده نکرده و موارد متعددی از فضایل یا رذایل را به تناسب، افزوده است.

از ویژگی ها و امتیازات این کتاب، ارائة مطالب، به شیوه و اسلوبی نو و کارآمد است؛ به گونه ای که برای هر صفت اخلاقی جدولی تنظیم شده است و همة مطالب مربوط به آن صفت مانند تعریف، آیات و روایات مربوط، اهمیت یا منشأ، فضیلت یا رذیله، فواید فضیلت یا مفاسد رذیله و راه تحصیل فضیلت یا راه علاج رذیله آمده است.

علاوه بر این، آنچه بر غنای این کتاب می افزاید، مباحث مقدماتی مفیدی است که به تفصیل، به مباحثی همچون تعریف اخلاق، مکاتب اخلاقی، شناخت ریشه های انحرافات اخلاقی، اصول کلی برای درمان رذایل اخلاقی و مقدمات تزکیه و سازندگی نفس پرداخته است. سایر مطالب کتاب مستقیماً مربوط به موضوع آن است، و طی بخش های صفات عمومی، صفات قوة عقلیه، صفات قوة غضبیه و صفات قوة شهویه ارائه شده است

نظرات (0)
درج نظــر
نام: ایمیل:
متن نظر:


ثبت