مقالات

فواید کتابخوانی!!!

در این مقاله قصد داریم درمورد کتابخوانی و فواید آن صحبت کنیم. از آنجایی که کاربران همیشه وقت ارزشمند خود را در شبکه های اجتماعی و شبکه های مجازی (اینترنت) هدر می کنند، تصمیم گرفتیم تا یک مقاله جامع و کامل در رابطه با کتابخوانی برای شما کاربران گرامی ارائه کند و همچنین فواید کتابخوانی را ارائه کند تا اینکه دوباره شوق و اشتیاق همه (به خصوص جوانان و نوجوانان) به کتاب برگردد.

کتابخوانی
کتابخوانی

کتابخوانی چیست؟

کتابخوانی یک مهارت است. مهارت کتابخوانی یک علم پیچیده ای است که باید تمامی اصول و قواعد آن حفظ شود تا اینکه از کتابی که در حال مطالعه آن هستیم یک نتیجه درست و منطقی بگیریم. توجه داشته باشید که خواندن یک کتاب ممکن است برای هر کس از یک دیدگاه قابل بررسی نباشد و دیدگاه های مختلفی به وجود آید؛ بعضی اوقات ممکن است کسی برداشت منفی از یک کتاب داشته باشد و بعضی برداشت مثبت، پس بطور کلی برداشت های متلفی می توان از خواندن یک کتاب گرفت.

اما مهمترین چیز بدست آوردن تجربه است؛ یعنی بعد از اینکه کتابی را خواندیم چه نتیجه ای از آن میگیریم که ممکن است این نتایج و تجارب در زندگی ما تاثیر بزرگی داشته باشند که باید به آن ها نیز توجه داشته باشیم.

مهم ترین فواید کتابخوانی

شامل افزایش آرامش و کاهش استرس ، تقویت ذهن و حفاظت از آن ، تحریک ذهنی و پیشگیری از آلزایمر ، داشتن خواب راحت ، افزایش همدلی ، مقابله با افسردگی (با مطالعه کتاب های خودیاری) ، افزایش آگاهی ، گسترش دایره ی لغات ، تقویت حافظه ، تقویت مهارت تفکر تحلیلی ، افزایش تمرکز ، بهبود مهارت نوشتن (به خصوص مقاله نویسی) و آرامش خاطر است که در ادامه این مقاله مهمترین فواید کتابخوانی را به شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

فواید کتابخوانی

فواید کتابخوانی چیست؟ ممکن است چندین ماه و حتی بعضا چندین سال وقت و زمان و عمرمان را صرف خواندن یک کتاب کنیم، ولی آیا فواید آن چیست؟ واقعا در زندگی ما تاثیر گذار خواهد بود یا خیر؟ همان طور که در قبل اشاره کردیم کتابخوانی و مطالعه کتاب فواید زیادی دارد ولی هر کتابی نه!

ک

خیلی بخوام ساده و به زبون خودمونی بگم، بعضی از کتاب های درسی که جوانان و نوجونان و دانشجویان میخونند بدون ارزش و واقعا بسیار قدیمی هستش … بخصوص کتاب های دانشگاهی که استاد میگه از بیرون بخریم! بیشترشون واقعا قدیمی هست و بدرد نمیخوره و متاسفانه نویسندگان جدیدی نمیان کتاب های جدیدی بنویسند… که این دلایل موجب این میشه که دانشجویان علم و دانش موردنظری که بعد از فارغ التحصیلی داریم رو نداشته باشند!! یا بعضی وقت ها با اینکه کتاب بهتری وجود داره ولی بخاطر یه سری مسائل ممکنه بازم استاد کتاب قدیمی رو معرفی کنه! چون نویسنده کتاب قدیمیه دوستشه و به نفعش خواهد بود…

پس همیشه سعی کنید که کتاب هایی را که برای خواندن انتخاب می کنید از نویسندگان بزرگ و مطرح باشه و کتاب های درست و خوبی رو انتخاب کنید. توجه داشته باشید که از آنجایی که هر فیلمی دیدنی نیست، هر کتابی نیز خواندنی نیست! یک کتاب باید موارد لازمه را دارا باشد و مفید باشد تا خواننده از ان لذت ببرد. علاوه بر همه این موارد موضوع کتاب نیز مهم است. در ادامه بررسی بهترین مکان ها برای مطالعه کتاب و کتابخوانی می پردازیم؛ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

راهکار هایی برای ترویج کتابخوانی

در این بخش میخواهیم راهکار هایی برای ترویج کتابخوانی برای شما دوستان معرفی کنیم. از آنجایی که همگی بیشتر با گوشی های هوشمند (smart phone) فعالیت می کنند و اکثرا در شبکه های اجتماعی و مجازی فعال هستند، بهترین راهکار در حال حاضر برای ترویج مطالعه کتاب و کتابخوانی استفاده از همین تلفن های همراه برای ترویج کتابخوانی است!

راهکار های ترویج کتابخوانی در کشور های دیگر :

  • آفریقای جنوبی : استفاده از تلفن های همراه (Mobile) برای توسعه و ترویج کتابخوانی
  • بلژیک : ترکیبی از آموزش های دیجیتالی و آموزش های سنتی
  • پرتغال : تقویت ارتباط نسل ها برای توسعه کتابخوانی

بهترین مکان برای کتابخوانی

حتما یک مکان خوب برای مطالعه کتاب در نظر بگیرید زیرا مطالعه باید لذت بخش ترین فعالیت ما باشد! برای مطالعه لازم نیست شرایطی را بدون صدا ایجاد کنید!

حتما هم کتاب را نباید در کتابخوانه بخوانید. خواندن کتاب در حیاط با صدای دلنشین آواز پرنده ها ممکن است برای شما بسیار لذت بخش تر از خواندن در کتابخوانه باشد.

کتابخوانی
کتابخوانی

توجه کنید ما در این مقاله دقیقا نمیتوانیم محل هایی دقیق برای مطالعه کتاب و کتابخوانی معرفی کنیم زیرا محل های کتابخوانی باید بر اساس شخصیت و نحوه مطالعه شما باشد؛ بعضی از افراد ممکن است در جا های شلوغ بهترین نتیجه را از خواندن کتاب بگیرند! پس بطور کلی این موضوع برعهده شماست که بهترین مکان برای کتابخوانی کجاست.

کتابخوانی با کاهش استرس رابطه مستقیم دارد!

در زندگی روزمره در زندگی شخصی و … ممکن است استرس داشته باشیم و کتابخوانی سریع ترین و بهترین روش برای کاهش و جلوگیری از استرس می باشد.

بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2009 میلادی در دانشگاهی به نام ساسکس، نشان دادند که کتابخوانی و مطالعه کتاب موثر ترین روش برای جلوگیری و کاهش استرس برای افراد می باشد. یکی از محققان پروژه کتابخوانی و کاهش استرس که در دانشگاه ساسکس بر روی این پروژه کار می کرد میگوید :

فرقی نمی‌کند که چه کتابی را برای خواندن انتخاب کنید، زمانی که غرق در ماجرا و موضوع کتاب می‌شوید، از دنیای نگرانی‌ها و استرس‌های روزمره فاصله می‌گیرید و زمانی را برای کشف تخیلات و دنیای نویسنده صرف می‌کنید…

تندخوانی چیست؟

ممکن است وقتی مقاله های مختلف و مرتبطی را در زمینه مطالعه کتاب و کتابخوانی مشاهده کنید، مبحث تندخوانی را نیز مشاهده کرده باشید؛ تندخوانی روش موثر و خوبی برای خواندن سریع کتاب است.

تندخوانی
تندخوانی

ولی اگر اصول تندخوانی را ندانیم، همه مطالب کتابی که ممکن است چندین ساعت و حتی چندین روز روی آن تمرکز کردیم و وقت و زمان مان را از دست داده ایم، بدون نتیجه باشد و به به اصطلاح ول معطلیم! پس تندخوانی نیز قواعد و اصولی دارد که شما باید قبل از اینکه شروع به تندخوانی کنید آن را یاد بگیرید.

محاسبه سرعت مطالعه

شاید باور و درک این موضوع برای کسانی که برای اولین بار است کتاب مطالعه می کنند عجیب و سخت باشد ولی میتوان سرعت مطالعه را همانند محاسبه سرعت تایپ محاسبه کرد!

برای محاسبه سرعت مطالعه کار های زیر را انجام دهید :

  • ابتدا یک متن را درنظر بگیرید (برای مثال یک متن 60 خطی)
  • سپس تعداد متوسط کلمات هر سطر را بدست آورید (برای مثال 14 کلمه)
  • سپس آن را در تعداد سطر ها ضرب کنید (60X14=840)
  • سپس متن را بخوانید و زمان آن را ثبت کنید (برحسب ثانیه)

حال با استفاده از فرمول زیر سرعت محاسبه مطالعه خود را بدست آورید

محاسبه سرعت مطالعه
محاسبه سرعت مطالعه

معرفی یک کتاب مفید برای علاقمندان

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید اثر ناپلئون هیل

این کتاب برگرفته از داستان های موفقیت افراد موفق بزرگ است که ناپلئون هیل (نویسنده ی کتاب) با تمامی این افراد مصاحبه کرده است و داستان های آن ها را شنیده است و در قالب یک کتاب نوشته است.

کتاب
کتاب

ناپلئون هیل برای نوشتن کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید با افرادی چون توماس ادیسون ، الکساندر گراهام بل ، هنری فورد ، ویلیام جنینگ برایان و کلی افراد موفق و مطرح دنیا محاصبه کرده است و این کتاب را نوشته است. مطالعه این کتاب موفقیت و انگیزشی را برای شما عزیزان پیشنهاد میکنیم. حتما این کتاب را بخوانید و مطالعه کنید و در بخش نظرات (زیر همین پست) بازخورد و دیدگاه های خود را با ما در اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *